انواع تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

این دسته بندی ها عبارتند از:

  • روش پرداخت هزینه
  • دسته‌بندی استاندارد
  • تکنولوژی‌ها

بر اساس روش پرداخت هزینه:

خلاف تبلیغات محیطی و چاپی که مدل‌های پرداخت هزینه آنها نیز محدود است، روش‌های متفاوتی برای پرداخت هزینه تبلیغات آنلاین وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می‌پردازیم:

قیمت ثابت:

در این روش پرداخت برای تبلیغات آنلاین، آگهی‌دهنده هزینه تبلیغات خود را به صورت ماهیانه و برای یک فضای ثابت تبلیغاتی می‌پردازد که عموما این فضای مورد نظر آگهی‌دهنده، یک بنر تبلیغاتی ثابت در وب‌سایتی مشخص است.
فاکتورهای مهم برای سنجش میزان اثربخشی کمپین: CTR، CPC، CPA و CR

CPM یا همان Cost Per Mile :

هنگامی که یک آگهی‌دهنده هزینه‌ای مشخص برای هر ۱۰۰۰ بار نمایش بنر تبلیغاتی خود پرداخت می‌کند، اصطلاحا ‌گویند که شیوه پرداختی تبلیغاتی­اش به صورت CPM است. این مدل بیشتر محاسبه هزینه تبلیغات آنلاین، میان شکبه‌های تبلیغاتی و کمپانی‌های تبادل فضاهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فاکتورهای مهم برای سنجش میزان اثربخشی کمپین: CTR، CPC و Ad Position

CPC یا همان Cost Per Click:

این روش تبلیغاتی، به شدت مورد علاقه آگهی‌دهندگان است و به این شکل است که شما به ازای هر کیلیک بر روی تبلیغات خود هزینه­ای مشخص را می­پردازید.فاکتورهای مهم برای سنجش میزان اثربخشی کمپین: CTR، CPA، Ad Position

CPA یا همان Cost Per Action:

بعضی از آگهی‌دهندگان، برای هر عمل صورت گرفته توسط مخاطب بالقوه خود، هزینه ثابتی می‌پردازند که به این روش پرداخت هزینه تبلیغاتی CPA می‌گویند.تبلیغ کنندگان، این مدل هزینه‌ای را خیلی می‌پسندند و برای آنها مقرون به صرفه است.
فاکتورهای مهم برای سنجش میزان اثربخشی کمپین: درصد کاربرهای فعال ، میزان بازگشت سرمایه و میزان فروش است.

در نظر داشته باشید که به این روش Cost Per Lead و Cost Per Event هم می‌گویند که به ترتیب به منظور این هستند که هزینه بابت موقعیت فروش ایجاد شده یا اینکه به خاطر رخ دادن رویداد مورد نظر آگهی‌دهنده، پرداخت می‎‌شود.

بازاریابی مشارکتی: هزینه به ازای فروش‌های صورت گرفته

در این روش از تبلیغات، به ازای هر کالایی که به فروش می­رسد درصدی از مبلغ آن به واسطه تبلیغاتی اختصاص داده می­شود.
آگهی‌دهندگان، این روش پرداخت را می­پسندند. زیرا همیشه بازگشت سرمایه آنها با این شیوه پرداخت مثبت است.
فاکتورهای مهم برای سنجش میزان اثربخشی کمپین:میزان فروش و نرخ مشارکت مصرف‌کننده

دسته‌بندی استاندارد :

نمایش تبلیغات به صورت بنر، تبلیغات ویدیویی و جعبه لینک:

  •  نمایش تبلیغات به صورت بنر: در این روش از تبلیغات ،یک بنر از خدمات آگهی دهنده در وبسایتی نمایش داده خواهند شد.Enetwork و Ad choice از این روش تبلیغات استفاده می­کنند.
  • نمایش تبلیغات به صورت ویدیو: در این شیوه تبلیغاتی، ویدیو تبلیغاتی آگهی‌دهنده به مخاطب نمایش داده می‌شود که ممکن است این ویدیو در یک اپلیکیشن یا وب‌سایت قرار گرفته باشد. سایت youtube و aparat ارائه دهنده این نوع از تبلیغات در فضای اینترنت هستند.
  • جعبه لینک: این مدل تبلیغاتی بیشتر در وب‌سایت‌های خبری دیده می‌شود که در آن، مخاطب با کادری داخل یک وب‌سایت مواجه می‌شود و در آن نیز یک سری لینک به مطالب وب‌سایت‌های دیگر وجود دارد.

تبلیغات متنی:

در این روش تبلیغاتی، تبلیغ آگهی‌دهنده  به شکل نوشته نمایش داده می‌شود. چنین تبلیغاتی، در موتورهای جستجو و همچنین در سرویس‌های بعضی از شبکه‌های تبلیغاتی داخلی دیده می‌شود و بیشتر برای کسب‌وکارهایی است که می‌خواهند به واسطه محتوا نوشتاری به جذب مخاطب بپردازند.

تبلیغات ویدیویی:

این روش تبلیغاتی بیشتر توسط وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های آپلود فیلم و نمایش ویدیو ارائه می‌شود. عموما تبلیغات ویدیویی، در چنین سایت‌هایی قبل از شروع ویدیو مورد نظر کاربر، بصورت پیش­نمایش نشان داده می‌شود. برای نمونه وب‌سایت‌هایی که چنین سرویس ارائه می‌دهند، می‌توانیم به یوتیوب، ویمئو و آپارات اشاره کنیم که شیوه پرداخت هزینه تبلیغاتی در آنها به ترتیب به صورت CPC، CPM و بر حسب ثانیه است.

البته باید درنظر داشته باشید که شیوه دیگری برای تبلیغات ویدیویی وجود دارد که در شبکه‌های اجتماعی دیگری چون فیسبوک و اینستاگرام رایج است و در این روش، آگهی‌دهنده می‌تواند یک کمپین برای پست آپلود شده خود ایجاد کند که مشخصا باید محتوای مورد نظر به صورت ویدیو باشد.

ایمیل مارکتین‍گ:

ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing) است که به خاطر بازگشت سرمایه مناسبش، مورد توجه برندهای بزرگ دنیا هم قرار گرفته است.
ایمیل‌ها می‌توانند به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه ارسال شوند که در زمانی که به صورت اتوماتیک این کار صورت می‌گیرد، پلتفورم ارایه‌دهنده سرویس به شما این امکان را می‌دهد که بر اساس فعالیت کاربر یا رفتار کاربر، به او ایمیل ارسال کنید.

بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (SEO) و بازاریابی در موتورهای جستجو (SEM):

کلمه سئو SEO برگرفته از Search Engine Optimization ، به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و شامل تکنیک‌هایی است که باعث می شود به افرادی که به دنبال محصول یا خدمات شما از طریق موتورهای جستجو مانند بینگ و یاهو و گوگل هستند معرفی شوید.

بازاریابی در موتورهای جستجو (SEM) که برگرفته شده از عبارت Search Engine Marketing است، یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی محسوب می‌شود که وب‌سایت‌ها را بواسطه نمایش آنها در نتایج موتورهای جستجو نیز تبلیغ می‌کند و معمولا بابت نمایش‌ها، هزینه‌ای توسط ارائه‌دهنده این سرویس دریافت می‌شود.

شما می توانید با سرچ انواع محصولات تولیدی توسط گروه تولیدی آراز نظیر آفتابگیر تبلیغاتی ، ساک دستی تبلیغاتی ، لیوان تبلیغاتی و … و یا از سرچ جملاتی نظیر : هدایای تبلیغاتی ، هدایا تبلیغاتی ، هدیه تبلیغاتی ، هدایای تبلیغاتی چرمی ،هدایای تبلیغاتی خاص ، هدایای تبلیغاتی ارزان ، سایت اراز را در صفحه اول گوگل مشاهده نمایید.

بازاریابی محتوا:

این روش بازاریابی شامل راهکارهایی است که در ذیل به صورت جداگانه عنوان شده‌اند:

  •  PR یا همان روابط عمومی: روابط عمومی (Public Relation)  و یا اصطلاحا PR ، مفهوم گسترده ای است که معمولا به مدیریت جریان اطلاعات دو سویه میان سازمان و افکار عمومی نسبت داده می‌شود. به عبارت ساده تر روابط عمومی نوعی اطلاع رسانی در مورد محصول و یا خدمات یک کسب و کار به افکار عمومی با قابلیت سنجش و ارزیابی تاثیرگذاری آن است. در این شیوه بازاریابی محتوا، ارتباط ایجاد شده میان کسب‌وکار شما و افراد، باید دو سویه باشد.
  • رپورتاژ آگهی: در این روش بازاریابی محتوا، کسب‌وکارها با انتشار گزارش‌های خبری و محتواهای مرتبط با کسب‌وکار خود در وبسایتهای خبری و وبلاگهای مرتبط نیز به اطلاع‌رسانی در مورد برند و محصولات خود می‌پردازند.
  • وبلاگنویسی: داشتن یک وبلاگ و تولید محتوا برای آن نیز آنقدر مهم و تاثیرگذار شده که اکثر کسب‌وکارها از این روش بازاریابی بهره می‌برند تا ارتباط قوی‌تری با مخاطبان هدف خود ایجاد کنند. وبلاگ‌نویسی نه تنها روی ارتباط با مخاطب، بلکه روی مورد مهمی چون سئو هم تاثیر مثبت می‌گذارد.
  • بهرهوری از ویجتهای محتوای مرتبط: این راهکار که اخیرا به عنوان یکی از شیوه‌های بازاریابی محتوا مطرح شده است، به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که بتوانند محتوای خود را در وب‌سایت‌های مرتبط به اشتراک بگذارند که معمولا محتواهای آنها در کادری تحت عنوان More Related Contents نمایش داده می‌شود.