چاپ یووی و ویژگی های آن

امروزه چاپ یووی یک روش پرکاربرد در بسیاری از فرآیند های جهانی است. این چاپ نوع پیشرفته تر چاپ جوهرافشان بوده و نسبت به روش های چتپ قدیمی تر ماندگاری بیشتری دارد. این فناوری این امکان را به مصرف کنندگان میدهد تا بر روی طیف نامحدودی از وسایل و ماده های اولیه چاپ صورت بگیرد. میتوان این فرایند را شکلی از چاپ دیجیتالی هم در نظر گرفت چرا که برای خشک کردن جوهر ها از اشعه های فرابنش استفاده میکنند. برای انجام این فرایند جوهر یووی را بر روی لایه ها به طور مستقیم می افشانند و هنگامی که در معرض نور یووی ساطع شده از لامپ LED قرار میگیرد به سرعت از حالت مایع به حالت جامد تبدیل میشود. در پایان جوهر به شکل شفاف و با کیفیتی بر روی سطح کار قرار میگیرد. از آنجایی که جوهر بسیار سریع خشک میشود نقاط جوهر مرطوب دیگر فرصتی برای پخش شدن ندارند و در نهایت جزییت بسیار دقیق تر چاپ میشوند.

جالب است بدانید که از اشعه یووی برای خشک کردن سریع لاک ناخن هم استفاده میشود. شما میتوانید با استفاده از این جوهر یووی هر چیزی را بر روی هر ماده ای اعم از بتن، چوب، فلز، کاشی، پلاستیک، فوم برد، شیشه، پلکسی و یا پارچه به راحتی چاپ کنید. از ویژگی های بسیار خوب این جوهر های یووی این است که در برابر نور آفتاب و یا باران مقاوم هستند و کمتر در معرض کمرنگ شدن و رنگ پریدگی قرار میگیرند.

این فرایند جدید سازگار با محیط زیست بوده و باعث تولید مقدار کمی VOC (ترکیب آلی فرار)، بو و گرما می شود. به همین دلیل آسیبی به محیط زیست وارد نمیکند.

نکاتی مهم در چاپ یووی:

  • هنگامی که نقش ها ریزتر باشند، برای چاپ ووی نیاز به دقت نظر‎ بالایی است.
  • مرکب‌ های متالیک را باید همراه با دقتی خاص با پوشش های یووی‎ استفاده کرد زیرا که این مرکب‌های متالیک حاوی مقداری ذرات فلزی هستند و زمانی که خشک می‎‎شود، ذرات فلزی به سطح کار آمده و به راحتی میتوانند پاک شوند.
  • به دلیل اینکه یووی جذب شونده است، برای چاپ بر روی انواع مقواهای گلاسه کاربرد دارد و برای کاغذهایی که غیر گلاسه هستند با وزن پایین قابل استفاده نیست.
  • برای آنکه از بتوانیم از صحت کار اطمینان داشته باشیم باید سفارش های خود را در اختیار کسانی قرار دهیم که در این زمینه تخصصی دارند.
  • برای سفارشاتی که بووی در لیست فرایند چاپ قرار میگیرد باید از مرکب های سازگار با یووی استفاده شود.
  • مرکب هایی که استفاده میشود باید فاقد واکس های پارافینی و یا افزودنی های تفلونی باشد.
  • عملیات برجسته سازی معمولا بعد از اعمال یووی صورت میگیرد.
  • زمانی که از چاپ یووی استفاده میشود، رنگ‏ ها‎‎یی مانند آبی رفلکس، قرمز روبین، قرمز رودامین و تمام رنگ‌های دیگری که از ترکیب این رنگ‌ها به وجود می‌آیند مانند بنفش، ممکن است به احتمال زیاد تغییر کنند.
  • کاغ هایی که برای عملیات یووی استفاده میکنند میبایست  فاقد اسید باشد زیرا اسید موجود میتواند موجب زرد شدن پوشش های یووی پس از گذشت مدتی شود.